Wędrowne ptaki czyli jakie…?

Kraska zwyczajna to ptak, który w wielu częściach kraju znany jest pod nazwą siwki. Jest to średniej wielkości ptak z rodziny krasek, którego tryb życia śmiało uznać można za wędrowny. Kraska zwyczajna mieszka na obszarze prawie całej Europy. Najbardziej natomiast upodobała sobie rejony południowe oraz północny wschód od strony Bałtyku i Rosji. Kraskę spotkać można także w środkowej i południowej Azji i północnozachodniej Afryce.

Ostatnimi czasy można zaobserwować duży spadek liczby osobników tego gatunku. Można stwierdzić, że w pewnych krajach nie spotyka się go już w ogóle. Warto zaznaczyć, że pośród wszystkich kraskowatych, to właśnie kraska zwyczajna jest jedynym przedstawicielem, którego możemy zobaczyć w Europie.

Ptaki wędrowne

O południowym pochodzeniu kraski mówi jej egzotyczne ubarwienie, które jest w niesamowitym, niebiesko rdzawym kolorze. Kraska zwyczajna nie cechuje się dymorfizmem płciowym. Różnice tkwią natomiast w porach roku, podczas których poszczególna płeć zmienia swoje upierzenie. Budowa ciała kraski zwyczajnej jest krępa, a skrzydła są zaokrąglone. Kraska zwyczajna wyposażona jest także w bardzo mocny, czarny dziób oraz nogi, które mają charakterystyczny żółtawy kolor. Czytaj dalej Wędrowne ptaki czyli jakie…?